Redukcja tkanki tłuszczowej (adipocytoliza)

Co to jest adipocytoliza?

Adipocytoliza to nowoczesna metoda medycyny estetycznej pozwalająca na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej. Nie jest to metoda odchudzania, ale modelowania sylwetki. Największe efekty modelowania sylwetki osiągane są u pacjentów z nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu, który w wyniku diety oraz ćwiczeń fizycznych niemożliwy jest do redukcji. Leczeniu mogą być poddane okolice brzucha, bioder, pośladków, ud, kolan jak również oraz podbródek.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na podaniu preparatu do tkanki tłuszczowej za pomocą igły. Lek wstrzyknięty w tkankę tłuszczową powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych i rozpad trójglicerydów. Produkty rozpadu tłuszczu wydalane są z organizmu za pośrednictwem wątroby i nerek. W zależności od grubości tkanki tłuszczowej, aby osiągnąć zadowalający efekt zabieg wykonuje się jeden raz lub kilkakrotnie. Ilość zabiegów zależy od grubości tkanki tłuszczowej. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie od dwóch do czterech zabiegów powtarzanych co 2-4 tygodnie. Efekty zabiegu są widoczne po około trzech tygodniach. Lipolizę większych powierzchni ciała wykonuje się etapami. Jest to związane z tym, że podczas jednego zabiegu nie można podać zbyt dużej ilości preparatu.

Jakie objawy mogą wystąpić po zabiegu?

U większości osób bezpośrednio po zabiegu występuje niewielki obrzmienie, przegrzanie i tkliwość miejsca iniekcji. Najczęściej objawy te całkowicie ustępują po okresie 1-2 dni, ale mogą utrzymywać się dłużej.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do podania preparatu są ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem, stałe stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Z reguły nie wykonuje się zabiegów lipolizy u osób poniżej 18 rż., u ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią. Przeciwwskazaniem względnym są choroby autoimmunologiczne w tym zapalenie tarczycy, ostre infekcje, znaczna otyłość (BMI>30), nadwrażliwość na jeden ze składników preparatu oraz zaburzenia menstruacji.